ییلاقی محبوب در جاده چالوس

بعضی اوقات پیش می آید که پس از مدتی غرق شدن در روزمرگی های زندگی و خستگی های ناشی از کار و تلاش، به یکباره نیاز به دور شدن از خانه و کاشانه احساس می شود؛ گویی چیزی در درونمان بال در می آورد و می خواهد ما را به سویی دیگر ببرد؛ جایی که خبری از دغدغه ها نباشد و بتوان برای مدتی آرامش را تجربه کرد. در همین زمان است که گزینه های مختلفی در ذهنمان شکل می گیرند و مقاصد یکی پس از دیگری پیش رویمان صف می کشند. در این میان، روستاها یکی از گزینه های احتمالی هستند که با زیبایی های بسیار خود، می توانند  لحظاتی سرشار از آرامش را برایمان به ارمغان بیاورند. 

روستای شهرستانک از جمله روستاهای مشهور ایران است که در جاده چالوس قرار دارد و در فصول مختلف میزبان گردشگران بسیار است. این روستا به هنگام بهار و تابستان با شکوفه ها و برگ سبز درختان جلوه گری می کند و در پاییز با پوشیدن لباس هزار رنگ، نگاه ها را به خود خیره می نماید. دلبری های این روستا و طبیعتش به حدی است که ناصر الدین شاه نیز نتوانست از آن بگذرد و در آن کاخی زیبا احداث کرد تا بتواند روزهای خوشی را در آن سپری کند.

برای لمس همه ی زیبایی های این روستا، راهی آن می شویم و گوشه گوشه اش را از نظر می گذرانیم. آنچه در این سفر انتظارمان را می کشد، کوچه باغ هایی خیال انگیز و رویایی هستند که چشیدن طعم یک پیاده روی فراموش نشدنی را برایمان ممکن می کنند. پس معطل نکنید و کوله بارتان را ببیندید و با ما راهی جاده شوید.

چرا سفر به روستای شهرستانک؟


  •  روستای شهرستانک، طبیعت بسیار زیبایی دارد که در هر فصل سال رنگ تازه ای به خود می گیرد.
  • برای رسیدن به این روستا باید از جاده ی چالوس گذشت که یکی از زیباترین جاده های ایران می باشد.
  • کوچه باغ های روستا بهترین مکان برای تجربه ی یک پیاده روی لذت بخش هستند.
  • وجود آلاچیق و سرویس بهداشتی باعث می شود تا در دسترسی به امکانات با مشکل مواجه نشوید.
شهرستانک
 
شهرستانک
 

در مسیر روستای شهرستانک...

فرقی نمی کند که سفر را از کجا آغاز کنید چرا که در هر صورت برای رسیدن به شهرستانک باید راهی جاده چالوس شوید و پیش از رسیدن به مقصدتان از زیبایی های این جاده نیز لذت ببرید.

کمتر کسی است که جاده چالوس را نشناسد و با این مسیر پیچ در پیچ و کوهستانی آشنایی نداشته باشد. از همان ابتدای ورود به این جاده، می توان غرق در زیبایی ها شد و از تماشای مناظر شگفت انگیز لذت برد. لذت شما از سفر به شهرستانک از همین جاده آغاز می شود و بر خاطرات خوش سفرتان می افزاید. 

پیچ ها را یکی یکی پشت سر می گذارید و شگفتی ها را یکی پس از دیگری می بینید تا اینکه تابلوی شهرستانک به چشمتان می خورد. وقت دل کندن از جاده چالوس و راهی شدن به بهشتی دیگر است.

البته این مسیر فرعی نیز، پیش از آنکه شما را به شهرستانک برساند، جلوه هایی بی بدیل را به نمایش می گذارد و تا رسیدن به مقصد، نمایشی فراموش نشدنی به راه می اندازد...

در نهایت، این شهرستانک است که پدیدار می شود...

جاده چالوس
 

آشنایی با روستای شهرستانک | تلفیق تاریخ و طبیعت

شهرستانک، نام روستایی در شمال کوه توچال و در فاصله ۸۸ کیلومتری از تهران است که قدمت آن بر اساس شواهد تاریخی به قرن ششم هجری باز می گردد. وجود منبع آب و چشمه ای پر آب در این محل باعث شده است تا مردم گرد هم آیند و روستایی در این منطقه خوش آب و هوا شکل دهند.

آنچه که در این روستا جلوه گری می کند، ترکیبی چشم نواز از تاریخ و طبیعت است که در هر گوشه ای می توان آن را لمس نمود. از یک سو، طبیعت حیرت انگیز و زیبا احاطه‌تان می کند و تصاویری بدیع را به نمایش می گذارد و از سوی دیگر وجود جلوه های تاریخی همچون کاخ متعلق به ناصر الدین شاه، شما را با خود به سفری در قلب تاریخ می برد. 

ترکیب درختان سر به فلک کشیده، نغمه پرندگان و صدای دلنواز آبِ رودخانه ای که از میان روستا می گذرد، همچون گذرگاهی می ماند که انسان را از رنج دوران به آرامش دعوت می کند و بهشت را پیش رویش قرار می دهد. شهرستانک یک مقصد مناسب برای طبیعت گردی و تجربه تفریحات در طبیعت است؛ چرا که هوایی تمیز، طبیعتی زیبا و آرامشی بی حد و مرز دارد.

کاخ شهرستانک
 
شهرستانک در پاییز
 

جاذبه های دیدنی روستای شهرستانک

شهرستانک، دیدنی های زیادی را در خود جای داده که هر یک جذابیت خاص خود را دارند و لحظاتی متفاوت را برایتان به ارمغان می آورند: 

۱- کاخ شهرستانک یا کاخ ناصری

آب و هوای مطبوع و فرح بخش این روستا، ناصرالدین شاه قاجار را هم وسوسه کرد تا زمانی را در آن ماندگار شود و لحظاتی را به دور از شهر بگذراند. وی در سال ۱۲۹۵ هجری قمری دستور داد تا در حوالی این روستا کاخی برای تفریحاتش بنا کنند و آقا محمد ابراهیم خان، به عنوان معمار آن در نظر گرفته شد. برای این کار انتهای دره شهرستانک که گله گیله نام دارد، انتخاب گردید؛ نقطه ای از روستا که آب و هوا و چشم اندازی فوق العاده دارد. ساخت این کاخ سه سال به طول انجامید و به اقامتگاهی ییلاقی و ویژه برای ناصر الدین شاه و اهل خانه اش تبدیل شد. امروزه کاخ شهرستانک جزو میراث فرهنگی است و نامش از تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۷۶ با شماره ۱۹۲۵ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

*بخش های مختلف کاخ شهرستانک

به طور کلی این کاخ دارای دو بخش اندرونی و بیرونی بوده که هر یک کاربرد خاص خود را داشته اند. در فضای بیرونی کاخ ناصری حیاطی مستطیل شکل به چشم می خورد که در ۴ تراز طراحی شده و تراز اول مخصوص ورود شاه به مجموعه بوده است.عمارت بیرونی، ساختمانی دو طبقه با ابعاد ۱۲ در ۲۴ متر است که در تراز سوم قرار دارد و امروزه اثری از طبقه دوم آن دیده نمی شود.

ساختمان دیوان خانه (بارگاه سلطنت)، بنایی دو طبقه بود و در تراز چهارم قرار داشت. فضای داخلی این بنا را با کاغذ دیواری هایی که از  آلمان برای شاه وارد شده بود، پوشانده بودند و گچ بری های بسیار زیبایی در آن خودنمایی می کرد. حتی درهای بزرگ اصطبل نیز ارسی هایی بودند که شیشه های رنگی زیبایی داشتند اما متاسفانه امروزه هیچ اثری از این تزیینات باقی نمانده و کاخ ناصری به پناهگاهی ویرانه برای کوهنوردان و گردشگران تبدیل شده است.

در مرز میان اندرونی و بیرونی، حمام خصوصی شاه قرار داشت که البته امروز تنها ویرانه های آن دیده می شود. بخش اندرونی دو حیاط در دو تراز متفاوت را در بر می گرفت که با اختلاف سطحِ ۳ متر طراحی و ساخته شده بودند و شباهت بسیاری به کاروانسراها داشتند. این حیاط ها عبارت بودند از: حیاط شمالی یا تحتانی با ابعاد ۱۸ در ۲۴ متر که مسکن خدمه بود و حیاط جنوبی با ابعاد ۲۶ در ۴۰ متر که دور تا دور آن حرمسرای شاه قرار داشت.

تا مدت ها ناصرالدین شاه و درباریانش، یک روز از سال را برای برگزاری مراسم آشپزان به کاخ شهرستانک سفر می کردند. وی از راه توچال و جاده شاهی به شهرستانک می آمد تا به محل خوش آب و هوای کاخش برسد. اما خدمه باید از مسیر خطرناک رودخانه راهی کاخ می شدند و خود را برای خدمت رسانی به شاه و مهمانانش می رساندند. خطر این مسیر به حدی بود که در برخی اوقات تعدادی از آنها به دلیل گرفتار شدن در رودخانه، جان خود را از دست می دادند. مرگ تعدادی از خدمه سبب شد تا محل برگزاری مراسم آشپزان به قصر سرخ دره که ناصرالدین شاه دستور ساختش را صادر کرده بود، منتقل گردد.

دسترسی به کاخ شهرستانک

کاخ شهرستانک در جایی دورتر از روستا و در کنار رودخانه قرار دارد. برای رسیدن به این کاخ از روستا خارج شوید و راهتان را به سمت کوچه باغ ها تغییر دهید. به تابلوی هشدای بر می خورید که غیر محلی ها را از ورود با اتومبیل باز می دارد؛ اما می توانید با پای پیاده وارد آن شوید. این راه را در پیش بگیرید تا به انتهای کوچه باغ های خاکی برسید. تابلوهای راهنما در طول مسیر می توانند از گم شدن شما جلوگیری کنند.

۲- کتیبه شهرستانک 

در ضلع شرقی کاخ ناصری، سنگی عظیم با ارتفاع حدودا ۴ متر به چشم می خورد که نوشته ی خوانایی ندارد اما روایتی محلی در مورد آن بر سر زبان هاست. اهالی روستا می گویند که این سنگ در زمان ناصرالدین شاه از صخره مشرف به کاخ ناصری جدا شده و به اینجا آمده اما صدمه ای به بنا وارد نکرده است. وقوع این اتفاق موجب شده تا ناصرالدین شاه دستور دهد که شرح این واقعه را بر روی همان سنگ بنویسند اما امروز نوشته های روی این کتیبه خوانا نیست.

کتیبه شهرستانک
 

۳- درخت اُرس

اُرس نام درختانی با قدمت بسیار است که هویتی افسانه ای دارند و طبیعت بی نظیر شهرستانک را تکمیل می کنند. قدمت یکی از این درختان که محلی ها آن را اُرس یا هورست می نامند به ۲۸۰۰ سال پیش باز می گردد و از دیدنی های روستا به شمار می رود. ارتفاع این درخت به ۱۷ متر می رسد و عرض آن تقریبا ۱۴ متر می باشد.

دسترسی

برای رسیدن به این درخت زیبا باید راهی سمت جنوب شرقی روستا شوید و قدم به یک مسیر خاکی بگذارید که بعد از حدودا ۲۰ دقیقه به این درخت زیبا می رسد. 

توصیه می شود برای رسیدن به این درخت از محلی ها نشانی را پرس و جو کنید تا دچار اشتباه و سردرگرمی نشوید چرا که تابلوهای راهنمایی برای دسترسی وجود ندارند.

درخت ارس شهرستانک
 

۴- قلعه دزدبند شهرستانک

در بلندترین قله کوه شهرستانک، بقایای یک ساختمان به چشم می خورد که در میان اهالی به  قلعه دختر یا قلعه دزدبند شهرت دارد. این بنا از قلوه سنگ و ملاط ساروج ساخته شده و پوشش داخلی آن از گچ می باشد. در حال حاضر این بنا تخریب شده و تنها پایه های سه اتاق و قسمتی از سقف یکی از اتاق های آن باقی مانده اند. سفال های یافت شده در اطراف این بنا و پلان و سبک معماری ساختمان، حکایت از این دارد که بنا مربوط به دوره ی اسلامی بوده و احتمالا به عنوان برج دیدبانی از آن استفاده می شده است. سفال های یافت شده غیر تجملی بوده و تقریا شبیه سفال های دوره ایلخانی و دوره تیموری می باشند. گفته می شود که نگهبانان در این منطقه می ایستادند و با روشن کردن آتش و یا چراغ های روغنی به هم علامت می دادند. 

دسترسی

برای رسیدن به این قلعه باید مسیر سمت چپ کوه شاه نشین را پیش بگیرید تا بعد از نیم ساعت به آن برسید. کوه شاه نشین کوهی است که دقیقا در پشت کاخ ناصری قرار دارد.

قلعه دزد بند
 

۵- تپه شنستون

با پیشروی در جنوب دره گله گیله (محل کاخ ناصری) به تپه ای می رسید که هیچ گونه درخت میوه ای در آن دیده نمی شود و  تعداد بسیاری سفال قرمز رنگ بر روی آن به چشم می خورد که احتمالا مربوط به چادرنشینان دوران تاریخی می باشند. این محل، تپه شنستون نامیده می شود و از زمین هایش برای کشت دیم استفاده می کنند. مردم، قلوه سنگ هایی که در زمین پراکنده شده را جمع کرده و بر روی هم انباشته می کنند تا بتوانند زمین را برای کشت و کار آماده سازند.

متاسفانه تصویری از این قسمت در دست نیست

شهرستانک
 

۶- باغات میوه | طعم دلپذیر طبیعت

اگر اواخر بهار و تابستان راهی شهرستانک شوید، در کوچه پس کوچه های روستا مادربزرگ ها را می بینید که به همراه نوه های خود راهی باغ های زردآلو می شوند. آنها با دلی خوش و لبی خندان میوه های خوشمزه درختان را می چینند و با خود به خانه می آورند تا شروع به پله (برگه) کردن آن ها  کنند. هسته های شیرین این زردآلوها هم جمع آوری می شوند و پس از تفت دادن با نمک به عنوان آجیل مصرف می گردند.

یکی دیگر از درختانی که فراوان در شهرستانک دیده می شود، درخت توت است که در فصل بهار طعمی شیرین را با خود به ارمغان می آورند. اهالی، این توت ها را می چینند و خشک می کنند تا در شب نشینی های زمستانی از آن ها استفاده نمایند.

البته باید به یاد داشته باشید که باغ های شهرستانک جزء حریم خصوصی ساکنان این روستا هستند و هرگز نباید بدون هماهنگی با صاحبان باغ، وارد آنها شوید.

باغ های شهرستانک
 
باغ های شهرستانک
 

۷- رودخانه و آبشار شهرستانک 

در کنار کاخ ناصری رودخانه ای جاری است که از چشمه ای به نام گله گیله سرچشمه می گیرد. این  چشمه که بالاتر از کاخ ناصری قرار دارد، دارای آبی بسیار گواراست و در میان مردم از نظر خالص بودن، شهرت خاصی دارد. آب چشمه گله گیله، از قلب زمین می جوشد و در کالبد یک رودخانه راهیِ دل روستا می شود. این رودخانه با گذر از میان روستا و طی مسیر ۱۵ کلومتری طراوت خاصی را به آن هدیه می کند و فضایی روح افزا را ایجاد می نماید.

اگر در امتداد کاخ ناصری پیش بروید قبل از رسیدن به چشمه، آبشار کم ارتفاع و عریضی را خواهید دید که نمایشی از سقوط آب را به شما نشان می دهد و می تواند با موسیقی دل انگیز خود، روحتان را نوازش دهد.

رودخانه شهرستانک
 

۸- پاییز حیرت انگیز شهرستانک

همین که تابستان تمام می شود و تقویم ها وارد ماه مهر و پاییز می شوند، بسیاری فصل سفر را تمام شده می پندارند و فکر می کنند با تمام شدن سرسبزی طبیعت و سرد شدن هوا باید خانه نشین شوند و برای چندین ماه، سفر را ببوسند و کنار بگذارند؛ اما شاید خودشان هم نمی دانند که با این کار، مناظر زیبا و تماشایی زیادی را از دست می دهند و از لذتی فراموش نشدنی جا می مانند.

یکی از مکان هایی که می توانید، شکوه پاییز را در آن به تماشا بنشینید، شهرستانک است که با شروع پاییز لباسی هزار رنگ را به تن می کند و گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند. اغلب عکاسان حرفه ای این فصل را برای عکاسی از شهرستانک انتخاب می کنند و زیبایی های کم نظیر این روستا را به تصویر می کشند.

پاییز شهرستانک
 

خوشگذرانی در شهرستانک

به این جا که آمدیم باید همه چیز را کنار بگذاریم و نهایت لذت را از این روستای زیبا ببریم. شهرستانک جای خوبی برای دور بودن از هیاهوی شهر است و فرصت های خوبی را برای تفریح در اختیار مسافرانش قرار می دهد.

۱- قدم زدن در کوچه باغ هایی بی نظیر

با ورود به روستای شهرستانک، حتی اگر خسته باشید و دلتان کمی استراحت بخواهد، با دیدن کوچه باغ های باریک و سرشار از درختان سر به فلک کشیده، جانی تازه می گیرید و خود را به صدای جوی آبی که در زیر درختان روان است می سپارید. قدم زدن و گوش سپردن به صدای نغمه زیبای طبیعت، همان چیزی است که خستگی را از یادتان می برد و  شما را وسوسه می کند که قدم به میان کوچه باغ های این روستا بگذارید.

قدم زدن در این کوچه ها، شما را به دنیایی دیگر می برد و با هر گام تصویری تازه را برایتان نقش می کند. در جایی محو تماشای خروش رودخانه می شوید و در جایی دیگر صدای نغمه ی پرندگان غرق شما را غرق در لذت می نماید. به جرات می توان گفت که بازدید از شهرستانک بدون قدم زدن در این کوچه ها معنایی ندارد.

پاییز شهرستانک
photo by Sasan Sahebjamei

۲- پیک نیک و آب بازی 

آب و هوای مطبوع روستای شهرستانک، به ویژه در فصل تابستان، باعث شده است که این روستا به مقصد خوبی برای برگزاری پیک نیک های  خانوادگی و دوستانه تبدیل شود. بسیاری از طبیعت دوستان در آخر هفته ها، راهی این روستا می شوند و ساعاتی خوش را در کنار رودخانه یا در آلاچیق های کنار کاخ ناصری، می گذرانند.  وجود رودخانه در کنار این طبیعت و آبشار کوچکی که در کنار کاخ ناصری خود نمایی می کند، می توانند بهانه ای برای تجربه ی یک آب بازی لذت بخش در فصل تابستان باشند و لحظاتی سرشار از خنده و شور و شادی را برایتان رقم بزنند.

شهرستانک
 

۳- دوچرخه سواری

برخی از افراد به جای آنکه با اتومبیل راهی شهرستانک شوند، سوار بر دوچرخه هایشان می شوند و تا رسیدن به روستا، رکاب می زنند. احتمالا در طول مسیرِ رسیدن به شهرستانک با دوچرخه سوارانی مواجه می شوید که طبیعت فوق العاده و مسیر زیبای شهرستانک را برای تمرین و تفریح خود انتخاب کرده اند.

البته در روستای شهرستانک، محلی برای اجاره ی دوچرخه وجود ندارد و برای تجربه ی این ورزش در میان طبیعت زیبای آن باید با خودتان دوچرخه ببرید و یا در قالب تورهای دوچرخه سواری، این لذت را تجربه کنید.

دوچرخه سواری شهرستانک
 

۴- هیجان با موتور کراس

شهرستانک به سبب داشتن کوه ها و پستی و بلندی های متعدد به مقصدی برای موتور کراس سواران حرفه ای نیز تبدیل شده است. برخی از حرفه ای های این فعالیت هیجان انگیز، به این روستا می روند و تجربه ای متفاوت از هیجان را برای خود خلق می کنند.

حتی اگر نتوانید این تفریح را خودتان تجربه کنید، می توانید به تماشای این موتورسواران بنشینید و در لحظات هیجان انگیز آنها سهیم شوید. البته اگر خوش شانس باشید و در روز سفر شما به شهرستانک این موتورسواران در روستا حضور داشته باشند.

موتور کراس در شهرستانک
 

۵- عکاسی

 یکی دیگر از تفریحات جذاب در شهرستانک، عکسبرداری از طبیعت فوق العاده ی آن است. مناظر چشم نواز این طبیعت، تنها عکاسان حرفه ای را وسوسه نمی کند بلکه گردشگران عام را هم وادار می سازد که دست به دوربین شده و  تکه ای از این طبیعت خیال انگیز را در قالب یک تصویر، با خود به یادگار ببرند.

شهرستانک در پاییز
 
شهرستانک
 

۶- جمع آوری گیاهان درویی

اگر گیاه شناس هستید و در این امر سر رشته دارید، می توانید به دل کوه های روستا بروید و انواع گیاهان دارویی و سبزی هایی مثل پونه، الک شورک و قارچ کوهی و... و همچنین در فصل بهار ریواس بچینید و استفاده کنید. البته گاها برخی اهالی در طول مسیرِ این روستا حضور دارند و این سبزی ها را به فروش می رساند.

شهرستانک
 

اقامت در روستای شهرستانک

متاسفانه در این روستا، امکانات اقامتی وجود ندارد اما می توانید یکی از شهرهای نزدیک را برای اقامت برگزینید و برای سفری یک روزه به شهرستانک، برنامه ریزی کنید. از جمله شهرهایی که در فاصله ی کمی از شهرستانک قرار دارند، می توان به تهران، کرج، مرزن آباد و ... اشاره نمود.

اگر با کمپینگ در طبیعت آشنایی دارید؛ در صورت مساعد بودن هوا می توانید از امکانات محوطه ی کاخ ناصری استفاده کنید و در آلاچیق ها کمپ برپا کنید و شبی را در دل طبیعت بگذرانید.

امکانات رفاهی شهرستانک

در مقایسه با خیل عظیم گردشگران که به این روستا می روند، امکانات چندان خوبی را نمی توان یافت اما در کنار کاخ ناصری آلاچیق هایی برای برپایی کمپ تعبیه شدند و در نزدیکی آن ها، چندین سرویس بهداشتی نیز وجود دارد. یک بوفه ی کوچک نیز در همین محدوده ایجاد شده است که نیازهای اولیه ی شما را برطرف می کند. دو مسجد نیز در محیط روستا وجود دارند که در صورت نیاز می توانید از آنها استفاده کنید.

کمپ در شهرستانک
 

آب و هوای شهرستانک

به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرارگیری روستای شهرستانک در ارتفاع ۲۱۹۰ متری از سطح دریا، این روستا دارای تابستان هایی معتدل و مطبوع است و  به همان اندازه زمستان هایی سخت و سرد دارد.  

بهترین فصل سفر

فرقی نمی کند که در چه فصلی راهی شهرستانک شوید چرا که جلوه های زیبا همیشه در این روستا انتظار شما را می کشند.

بهار: در فصل نو شدن طبیعت رنگ سبز روشن بر روی درختان خودنمایی می کند و شکوفه ها لباسی گل گلی را بر تن آنها می نمایند. هوا در این فصل هنوز کمی سرد است اما زیبایی های این روستا و طبیعتش، ارزش تحمل سرما را دارد.

تابستان: طبیعت سرسبز و باغ های میوه و هوای مطبوع شهرستانک، بهترین فرصت را برای تفریح و خوشگذرانی در اختیارتان می گذارد.

پاییز: زیبایی پاییز در شهرستانک، شهره ی خاص و عام است. اگر عاشق برگ های رنگارنگ و شنیدن صدای خش خش برگ ها در زیر گام هایتان هستید، پیشنهاد می کنیم حتما یک روز پاییزی به این روستا سفر کنید.

زمستان: سرما در شهرستانک کمی سخت تر از مناطق دیگر است اما این دلیل نمی شود که شما از رفتن به سفر و دیدن لباس زمستانی این روستا باز بمانید.

نمایی از چهار فصل شهرستانک

بهار شهرستانک
 
تابستان شهرستانک
 
پاییز شهرستانک
 
زمستان شهرستانک
 

راه دسترسی

آدرس: استان البرز، شهر کرج، جاده چالوس، منطقه آسارا، نرسیده به گچسر

به چند طریق می توانید خود را به شهرستانک برسانید و در آن به گردش بپردازید:

ماشین شخصی

برای رسیدن به شهرستانک با اتومبییل خود می توانید وارد جاده کرج - چالوس شوید. اگر از کرج وارد این جاده شدید، بعد از حدود ۴۴ کیلومتر رانندگی و گذر از روستای آسارا، نرسیده به گچسر، به دوراهی شهرستانک در سمت راست جاده بر می خورید که با تابلویی سبز رنگ مسیر را به شما نشان می دهد. از اینجا تا روستا حدود ده دقیقه فاصله دارید. اگر هم از محور چالوس - کرج به شهرستانک سفر می کنید، بعد از گچسر و نرسیده با آسارا تابلوی شهرستانک را خواهید دید که در سمت چپ شما قرار دارد.

قبل از روستا، محوطه ای وجود دارد که باید خودروی خود را در آن پارک کنید و با کمی پیاده روی به روستا و کوچه باغ های خیال انگیز آن برسید.

وسایل نقلیه عمومی 

بسته به اینکه سفر خود را از کجا آغاز می کنید، راه های متفاوتی پیش روی شماست. باید از تاکسی ها و اتوبوس هایی استفاده کنید که از جاده چالوس گذر می کنند تا بتوانید در دو راهی شهرستانک پیاده شوید. پس از پیاده شدن منتظر ماشین های گذری باشید و یا اینکه دل به جاده دهید و مسیر را تا رسیدن به روستا پیاده طی کنید.

کوهنوردی از تهران

کوهنوردان و ورزشکاران می توانند از قله توچال در ارتفاعات تهران به سمت شهرستانک و بالعکس بروند و با قدم گذاشتن در این مسیر، صعودی متفاوت را تجربه کنند. همانطور که گفتیم انتهای روستای شهرستانک بن بست است و به سه دره منتهی می شود. یکی از این دره ها به سمت قله توچال می رود و دقیقا همان مسیری که کوهنوردان از آن به روستا می آیند. 

مسیر مخصوص کوهنوردی از سمت غرب توچال آغاز شده پس از طی حدودا یک ساعت به قله شاه نشین می رسد. از این قله پس از یک ساعت و نیم پیاده روی به روستای شهرستانک خواهید رسید. وقتی از این مسیر، راهی شهرستانک می شوید ، در ابتدا به کاخ ناصری می رسید و از آن به بعد می توانید گشت و گذراتان را آغاز کنید.

مسیر شهرستانک
 

اهالی روستای شهرستانک

این روستا جمعیتی متغیر دارد و در فصل های مختلف سال تعداد ساکنین آن متفاوت می باشد، ولی به طور کلی حدود ۳۱۷ خانوار در آن زندگی می کنند. اهالی روستا مسلمان هستند و به زبان فارسی و گیلکی با یکدیگر سخن می گویند.

اکثر ساکنین شهرستانک از طریق کشت و زرعِ غلات، گردو و میوه، پرورش زنبور عسل، تولید لبنیات، دامداری و جاجیم و شالبافی امرار معاش می کنند و شما می توانید از محصولاتشان به عنوان سوغات خرید کنید.

مردم شهرستانک
گیاهان و جانورانی که در شهرستانک زیست می کنند

در شهرستانک می توانید انواع گیاهان دارویی و سبزیجاتی همچون پونه، الک شورک و قارچ کوهی، ریواس و ....را ببینید. گاهی اوقات بوی عطر این گیاهان در فضا می پیچد و در هر گوشه، عطری خاص به مشام می رسد.

حیوانات مختلفی هم در شهرستانک دیده می شوند که از میان آنها می توان به روباه، شغال، خرگوش، آهو، گرگ، قوچ، میش، بز کوهی و کبک اشاره نمود.

شهرستانک
 

دغدغه ها

حضور گردشگران در این منطقه نیازمند توجه بیشتری است و باید اقداماتی جدی در راستای آن صورت گیرد. به عنوان مثال ورود گردشگران به باغات یکی از مسائلی است که باعث ایجاد تنش میان اهالی و گردشگران می شود و مشکلاتی بعضا جدی را در پی دارد.

با وجود آنکه نام کاخ ناصری در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد؛ اما باز هم تلاشی برای مرمت آن صورت نمی گیرد. سعی برای مرمت بخش های باقیمانده از کاخ ناصری می تواند گام مهمی در حفظ این اثر تاریخی به شمار آید و بر جاذبه های منطقه بیافزاید.

امکانات رفاهی موجود در این روستا بسیار محدودند و نمی توانند پاسخگوی نیاز همه ی گردشگران باشند. همین مسئله باعث شده تا بسیاری از افراد، قید سفر به شهرستانک را بزنند و تماشای زیبایی های این روستا را از دست بدهند.

شهرستانک
 

 توصیه ها

باغ هایی که در روستای شهرستانک وجود دارد، همگی متعلق به اهالی روستا است. هرگز بدون اجازه و هماهنگی با صاحبان آن ها، وارد باغ ها نشوید و مردم این روستا را آزده نسازید.

برای سفر به روستای شهرستانک حتما باید آمادگی جسمانی داشته باشید چرا که پیاده روی جزء جدایی نشدنی این سفر است و  از این بابت نیاز به آمادگی  از نظر فیزیکی دارید.

فراموش نکنیم که طبیعت امانتی ارزشمند در دستان ماست و باید به نحو احسنت از آن مراقبت کنیم. پس خاطر طبیعت را با ریختن زباله و آسیب به آن نیازارید.

در شهرستانک، مغازه ای برای خرید مایحتاجتان وجود ندارد، پس هر آن چه نیاز دارید را قبل از ورود به روستا تهیه کنید.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که تابلوی راهنمایی در سطح روستا وجود ندارد، پس بهتر است از قبل، روی نقشه و یا اپلیکیشن گوگل مپ مسیر حرکتتان را مشخص کنید و یا از افراد محلی کمک بگیرید.

شهرستانک
روستاها یکی از زیباترین مقاصد سفر به شمار می روند و با فرصت هایی رویایی برای لذت بردن و کسب آرامش در انتظار شما هستند. شهرستانک نمونه ای از این مقاصد است و تنها گوشه ای از زیبایی های کشورمان را در خود جای داده است.

آیا تا به حال به این روستا سفر کرده اید؟

چه تجربه ای از گشت و گذار در شهرستانک دارید؟

آیا روستای زیبای دیگری را در کشورمان می شناسید؟


تاریخ : شنبه 13 آبان‌ماه سال 1396 | 06:34 ق.ظ | چاپ | نویسنده: باباکوهی | نظرات (0) (0 لایک)
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • کردی آنلاین